W konkursie zaprezentowanych zostanie 12 filmów, które oceniać będzie Jury, w tym roku pod przewodnictwem uznanego polskiego reżysera Feliksa Falka. Po zobaczeniu wszystkich filmów konkursowych Jury przyzna reżyserowi wybranego, tym samym uznanego za najlepszy film festiwalu, Statuetkę „Maszkaron” (autorstwa Ewy Fleszar) oraz 20.000 zł.
Feliks Falk - Urodził się w 1941 roku w Stanisławowie. Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, pedagog. Autor sztuk scenicznych, telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych. Także malarz i grafik. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. W telewizji zadebiutował w 1973 roku nowelką Nocleg. Uznanie przyniósł mu zrealizowany cztery lata później Wodzirej. Film ten uznawany jest za czołowe dzieło kina moralnego niepokoju. Postać Lutka Danielaka (w tę rolę wcielił się Jerzy Stuhr) wróciła dziewięć lat później w filmie Bohater roku. Sporym sukcesem okazała się Szansa z 1979 roku, Falk nagradzany był za nią na festiwalach w Rotterdamie i Locarno. Artystycznej różnorodności dawał wyraz w takich filmach, jak Był jazz czy Samowolka, za które został wyróżniony na festiwalu filmowym w Gdyni. Tam zresztą w 2005 roku odebrał Wielką Nagrodę Jury Złote Lwy za Komornika, w którym krytycy doszukiwali się echa Wodzireja – tyle że po transformacji. Film ten zdobył też siedem Polskich Nagród Filmowych Orłów i doceniono go na wielu festiwalach na świecie. Ostatnim filmem Falka, jak na razie, jest Joanna z 2010 roku, za który w Gdyni otrzymał nagrody za reżyserię i scenariusz. W 2011 roku reżyser odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej, osiągnięcia w twórczości artystycznej”, a trzy lata później Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
Skład Jury 31. TNF uzupełniają:
Marian Dziędziel - Znakomity aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST w Krakowie. Od 1969 roku związany z krakowskim Teatrem im. Słowackiego. W tym samym roku zadebiutował w kinie – rolą w Soli ziemi czarnej Kazimierza Kutza. Współpracował z czołowymi polskimi reżyserami. Uznanie przyniosła mu główna rola w Weselu Wojciecha Smarzowskiego. Laureat wielu aktorskich nagród.
Paweł Felis - Dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2003 roku zwyciężył w konkursie dla krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. Związany z „Gazetą Wyborczą”. Publikował m.in. w „Kinie”, „Przekroju”, „Filmie” czy „Tygodniku Powszechnym”. Członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.
Maria Magdalena Gierat - Absolwentka filmoznastwa mna UJ. Szefowa krakowskiego, studyjnego Kina pod Baranami. Niedawno uznana została za jedną z najbardziej wpływowych ii kreatywnych kobiet w branży kinowej wg rankingu „Top 50 Women In Global Cinema”.
Krystyna Latała - Manager kultury, filolog, przewodnicząca Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Tarnowa.
Zbigniew Wichłacz - Ceniony polski operator filmowy. W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć do wielu filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli telewizyjnych. Współpracował m.in. z Markiem Koterskim, Wiesławem Saniewskim i Witoldem Leszczyńskim. Dziekan Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi.
Feliks Falk na spotkaniu z widzami filmu "Enen" podczas 24. TNF (2010).
Fot. P. Topolski/TNF